Harce Majowe Potop 2015
Bitwa pod Ujściem, oblężenie Jasnej Góry i walka podjazdowa między Szwedami a Polakami. Harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy mieli szansę wziąć udział i odegrać decydującą rolę w tych ważnych dla historii Polski wydarzeniach. Od 1 do 3 maja lasy leżące pomiędzy Leokadią k. Łaskarzewa a Podłężem k. Maciejowic stały się areną Harców Majowych "Potop" 2015.
Deszcz i Potop
1 maja o godzinie 09.30 czterdziestu harcerzy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa przybyło na stację kolejową w miejscowości Leokadia k. Łaskarzewa. Niedługo potem, w lesie pomiędzy Leokadią a Nowym Helenowem część zastępów, która po wyjściu z pociągu znalazła się pod sztandarem Królestwa Szwecji, napadło na zgromadzone tam pospolite ruszenie harcerzy stanowiących wojsko Rzeczypospolitej. Wynik odtworzonej w ten sposób bitwy pod Ujściem z roku 1655 był zgodny z historią. Rozbite oddziały szlachty rozpierzchły się po okolicznych lasach, a wojska szwedzkie rozlały się po Rzeczypospolitej niczym Potop.
Po takim rozpoczęciu, harcerzy czekał jeszcze całodzienny rajd, podczas którego mogli wykazać się znajomością technik harcerskich, fabuły drugiej części trylogii Henryka Sienkiewicza oraz faktów dotyczących wydarzeń, postaci i militariów z lat 1655-1660. Tym zmaganiom towarzyszyła wietrzna i deszczowa pogoda. W piątek wieczorem harcerze dotarli na miejsce biwaku do miejscowości Podłęż.
Jasna Góra
Sobotę 2 maja 2015 r., tj. dzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, uczestnicy harców rozpoczęli Mszą Świętą, sprawowaną przez duszpasterza hufca, ks. Mariusza Zaniewicza. Ten dzień pokazał się pięknym słońcem dzięki, któremu jeszcze bardziej można było docenić urok lasów w okolicy Podłęża.
Główną przygodą, która czekała na harcerzy tego dnia, była możliwość wzięcia udziału w oblężeniu klasztoru na Jasnej Górze. Przez całe przedpołudnie zastępy przygotowywały katapulty i amunicję. Następnie wykorzystały je biorąc udział w oblężeniu lub obronie klasztoru. Tym razem zastępom szwedzkim udało się odwrócić bieg historii i wedrzeć się do twierdzy.
Popołudniu zastępy czekały jeszcze trzy konkurencje. Zastępom polskim udało się przetransportować króla Jana Kazimierza ze Śląska do zamku w Lubowli. Po niej nastąpił czas walki podjazdowej, w czasie której zastępy szwedzkie zajmowały się rabunkiem dóbr, a zastępy polskie łupiły oddziały najeźdźców.Ostatnim punktem zmagań była walna bitwa pod Warszawą, w której zwycięstwo odniosły zastępy walczące pod sztandarem Rzeczypospolitej.
W niedzielę 3 maja harcerze sprawnie zwinęli obozowisko w Podłężu, po czym udali się na Mszę Świętą do pobliskiego kościoła w Samogoszczy. Po Eucharystii nastąpił apel kończący, połączony z ogłoszeniem wyników. Spośród 8 zastępów uczestniczących w harcach najwięcej punktów w poszczególnych konkurencjach zdobyły zastępy:
zajmujący trzecie miejsce zastęp Kruk z Pilawy,
zajmujący drugie miejsce zastęp Tarpan z Garwolina,
oraz zwycięzca Harców Majowych "Potop" 2015 – zastęp Orzeł z Garwolina.
Deszcz i słońce, powieść i historia, gry i modlitwa – wszystkie te elementy złożyły się na kolejny niezapomniany rozdział harcerskiej przygody. Dla harcerzy z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy rozpoczął się czas bezpośrednich przygotowań do najważniejszego wydarzenia roku harcerskiego – obozu letniego.
Krzysztof Olaf Żochowski HO
Drużynowy 1 Drużyny Pilawskiej